Kinetics Freedom Summer 2018

A few weeks ago Kinetics Latvia sent me a generous package with their Summer 2018 collection Freedom. Now it is a good time to share my opinion about the nail polishes. I am going to tell you about the collection, the shades, show you how they look on my nails, and the Kinetics nail polishes in general.

Mõni nädal tagasi saatis Kinetics Latvia mulle nende uue suvekollektsiooni Freedom 2018. Nüüd ongi aeg jagad seda ka teiega. Selles postituses näete kõiki värve lähemalt ning saate ka teada, mille järgi on toonid oma inspiratsiooni saanud.

photostudio_1528313050858

The Freedom 2018 represents everyone who is free in their actions and their minds. It is for all restless sleepers an for those who are just approaching inner freedom. It is encouraging you to leave all doubts and limitations behind with no regrets. It asks you to be fierce and to be you. Being yourself is the biggest freedom a person can have.

Freedom 2018 suvekollektsioon esindab kõiki, kes on vabad oma tegemistes ning mõtetes. See on kõigile, kes mõtlevad kastist välja ning julgevad erineda ja olla täpselt need, kes nad tegelikult sisemuses ka on. Olla sina ise maailmas, kus tahetakse sind raamidesse suruda, on kõige suurem vabadus.

All the following nail polishes have these things in common:

 • They dry in almost to the same tone as the nail polish looks in the bottle
 • The shades play with the light so beautifully, and it is hard to catch the “ perfect right” tone for a picture
 • All are pigmented, but sometimes you need two coats. Most of the shades look perfect already with only one coat.
 • The stay-on power is great.They will last seven days without any trouble.
 • They dry on the nail well, within 15 minutes the polish is dry, and you can go on with your day.
 • The brush is wide and precise, almost no skin cleaning was needed after doing my nails
 • And do I even have to mention – the shades are gorgeous!

Kõigil küünelakkidel on ühisteks omadusteks järgnevad punktid:

 

 • Kõik toonid on küüntel samasugused nagu nad paistavad pudelis
 • Toonid mängivad valguse ja varjudega kaunilt ning pildi peale on seda “täiesti õiget” tooni raske püüda
 • Küünelakid on hästi pigmenteeritud, kuid mõned toonid näevad kahe kihiga paremad välja. Enamus küünelakkide puhul selles kollektsioonis piisab ka ainult ühest kihist.
 • Püsivus on väga hea. Minu küüntel oli seitsme päevaga näha ainult küüneplaati ja veidi küüneotsi.
 • Küünelakil on suhteliselt kiire kuivamisaeg. 15 minutiga on küüned kuivad.
 • Pintsel on lai ja hea kujuga ning sellega on kerge lakki peale kanda. Vajadus küünenahku puhastada pärast värvimist praktiliselt puudus.
 • Ning ilma, et ma seda tegelikult mainima peaksin- kõik toonid on väga kaunid!

 

No Regrets

No Regrets is a neon peach nail polish. It is a bright beaming shade in an eclectic tone. It is a perfect colour to wear to the beach. No Regrets has gotten its inspiration from orange tal iris, orange colored sunset, and Chanel couture fabric.

photostudio_1528302734295

No Regrets, eesti keeles “Kahetsusteta”, on neoon virsikukarva küünelakk. Sellel on ere varjund, mis teeb muidu mahedast virskikuroosast silmapaistva oranzi. No Regrets on saanud oma inspiratisooni oranzidest päikeseloojangutest ja Chanel couture materjalist.

Play Me Pink

Play Me Pink is a creamy light neon pink nail polish. Kinetics predict that pink is going to be one of the main colours of the summer. In spite of being neon, it still has its sweetness and is also suitable for the office or an interview. Play Me Pink has gotten its inspiration from pink sorbet, Converse light pink, and classic Chanel 2.55 bag in pink.

photostudio_1528302632524

Play Me Pink, eesti keeles “Mängi mind roosaks”, on hele neoon roosa küünelakk. Kinetics ennustab, et roosast saab üks selle suve põhivärve. Vaatamata sellele, et see on neoon, kannab siiski Play Me Pink endas teatud armsust ning on sobilik ka kontorisse. Play Me Pink on saanud oma inspiratsiooni roosas sorbetist, Converse heleroosast ja klassikalisest Chanel 2.55 kotikesest.

Bad Color

Bad Color is a neon medium pink. Pink has been in for a while now an it seems it us here to stay. Kinetics say it is a sophisticated shade to wear and make your nails look like a true luxurious accessory. Bad Color has gotten its inspiration from Melania Trump dressed in head-to-toe pink.

photostudio_1528302681742

Bad Color, eesti keeles “Halb värv”, on neoon keskmiselt roosa küünelakk. Roosad küünelakid on järjest rohkem ja rohkem kogumas populaarsust. See on saanud inspiratsiooni roosasse riietunud Melania Trumpist.

Carrot Parrot

Carrot Parrot is dark neon orange. This shade rebels against all those endless pastels that come out every spring time. This is juicy orange, demanding to be noticed and taken into consideration. Carrot Parrot has gotten its inspiration from facade of Adelphi Hotel in Liverpool and orange Vespa.

photostudio_1528302561602

Carrot Parrot, eesti keeles “Porgandi papagoi”, on tume neoon oranz. Carrot Parrot on justkui protest kõigi nende pastelsete kevadiste toonide vastu. Tegemist on mahlaka oranziga, mis nõuab, et seda märgataks ning võetaks arvesse. Carrot Parrot on saanud oma inspiratsiooni Adelphi hotellist Liverpoolis ja oranzist Vespast.

Freedom

Freedom is rich, luxurious ultra violet. This is the official color of 2018. This shade is wild and bright, and it will never go out of style. Freedom has gotten its inspiration from living rooms decorated in the Parisian style and street style from Milano Fashion Week.

photostudio_1528302976847

Freedom, eesti keele “Vabadus”, on luksuslik lillat tooni küünelakk. Freedom on ka aasta 2018 ametlik värvitoon. Freedom on julge ning alati stiilne. Freedom saanud oma inspiratsiooni Pärsiast ning Milano Fashion Week´ilt.

Raw Me Green

Raw Me Green is a rich jungle green. This deep and luxurious dark neon green is right in between subtle teal and a bold emerald. Raw Me Green has gotten its inspiration from tropical rainforests and crayola pencils.

photostudio_1528303026760

Raw Me Green, eesti keeles… seda ei ole võimalik tõlkida. Tegemist on sügava rohelisega, mis jääb oma toonilt täpselt rohekas-sinise ja smaragd rohelise vahele. Raw Me Green on saanud oma inspiratsiooni troopilistest vihmametsadest ja crayola rasvakriitidest.

Restless Sleepers

Restless Sleepers is a dark neon blue. It is a mixture of blue and grey. The shade is neutral enough to pair nicely with any other color palette, yet it is more eye-catching than a simple blue. Restless Sleepers has gotten its inspiration from night in Shinjuku, Japan, Macarons and M&Ms in unexpected colors and the dark blue wedding dress by Sareh Nouri.

photostudio_1528302794507

Restless Sleepers, eesti keeles “Rahutud magajad”, on neoon tumesinine, mis on segu sinisest ja hallist. Restless Sleeperi toon on piisavalt neutraalne, et sobida kokku iga teise värviga. Sügav tumesinine on pilkupüüdev ning on saanud oma inspiratsiooni Shinjukust Jaapanis, makroonidest, värvlistest M&Midest ja tumesinises Sareh Nouri pulmakleidist.

More Lipstick

More Lipstick is a classical shade. It is a red with a light touch of hot pink in a mixture. As a result it is deep red which suits well with bronzed skin. More Lipstick has gotten its inspiration from red glazed apples and Audrey Hepburn’s dress in Funny Face.

photostudio_1528303134790

More Lipstick, eesti keeles “Veel huulepulka”, on klassikaline roosa-punane toon. Tegemist on punasega, kuhu on segatud sisse ka roosat ning tulemuseks on roosakas kirsipunane. Ei teagi täpselt, kuidas seda värvi kirjeldada. More Lipstick on saanud oma inspiratsiooni punapõsksetest õuntest ning Audrey Hepburni kleidist filmis Funny Face.

All the colors are available in solargel and shield gel polish. In Estonia they are sold in Debenhams at around 7 euros.

Kõik toonid on saadaval ka geellakkidena. Eestis võib neid soetada Debenhamsist. Hind jääb 7 euro kanti.

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

2 thoughts on “Kinetics Freedom Summer 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s