Tea Tree Anti-Imperfection Night Mask review

A little while ago I received a generous package from The Body Shop. In the package there were Body Yogurts, a perfume, a really cute headband, and a Tea Tree Anti-Imperfection Night Mask. In this post we will take a closer look at the night mask.

Mõni aeg tagasi saatis The Body Shop mulle rikkaliku paki nende uute toodetega. Pakis olid kehajogurtid, parfüüm, armas peapael ja Teepuu öine hooldusmask. Selles postituses vaatamegi maski lähemalt.

20180421_145429

When I saw the mask I was excited to try it. I had heard so much about it, mostly from Tati. She wasn’t a fan of the mask and expressed it loud and clear in one of her videos. I like Tati’s videos and I take her opinion into consideration when I am contemplating whether to buy some new beauty products or not. That was one of my biggest questions I when I saw the mask. I was curious to see if my opinion was the same as Tati’s.

Märgates pakis Teepuu öist hooldusmaski ma olin elevil seda proovima. Ma olin sellest nii palju kuulnud, peamiselt küll ühelt populaarselt youtuberilt Tatilt. Talle see mask ei meeldinud ja ta ka väljendas seda küllaltki selgelt ühes oma videos. Mulle meeldivad Tati videod ning ma võtan tihti ta arvamust arvesse kui ma kaalun uute toodete ostmist. Kuna Tatile mask ei meeldinud, siis üks mu küsimusteks oli, kas ma nõustun temaga või jään eriarvamusele.

I have used The Body Shop night masks before so I kind of knew the scenery. You have to cleanse your face in the evening and apply the mask as the last step of the skin routine. Since it is a night mask, you should apply it before bed. From my own experience with Drops of Youth™ Youth Bouncy Sleeping Mask I suggest applying all sleeping masks at least half an hour before actually going to bed. That way it will dry up enough not to smear over a pillowcase or anything else your face touches.

Ma olen varem The Body Shopi öömaske kasutanud ja seega ma juba teadsin, kuidas asi põhimõtteliselt toimib. Öömaski kantakse näole kõige viimase sammuna õhtuses näohoolduse rutiinis. Kuna tegemist on siiski öise hooldumaskiga, siis seda võiks peale kanda veidi enne magamaminekut. Ma võtsin arvesse oma kogemust Drops of Youth™ pinguldava ja taastava öömaskiga ning kandsin maski peale umbes pool tundi enne voodisse minekut. See andis maskile piisava aja, et näol puutekindlaks kuivada. Mask toimib ka puutekuivana näol, kuid patju-tekke määrimata.

The package

The mask comes in a dark green glass jar. It has the same green-black colour scheme as the rest of the tea tree range. So if you want to get it from the store, aim for the tea tree range shelf. The screw cap is matte black with a carved “The Body Shop” logo on top.

Mask on pakendatud tumerohelisse klaasist purgikesse. See on sama rohelist tooni nagu ka kõik teised teepuu sarja tooted. Seega, kui sul tekib huvi antud maski kohta, siis poes võid otsejoones suunduda teepuu sarja riiulite juurde. Purgil on matjas must plastikust keermega kaas, millele on peale graveeritud The Body Shop logo.  

The mask

The mask itself has a jelly-like texture. When I scoop it out with a tiny spatula it reminds me of wobbly jelly.  Under the warmth of the fingers, it melts a little and it is easy to smear all over the face. Since it is with tea tree, I expected tingling, but I didn’t feel any. Perhaps only around breakout areas, which are already sensitive on its own, though nothing to write home about.

Maskil on želee sarnane tekstuur. Kui ma võtan maski purgist välja pisikese kreemispaatliga, siis see meenutab mulle tarretist. Näole kandes muutub see nahasoojusega geeljaks ning seda on kerge laiali määrida. Kuna tegemist on siiski teepuuõli tootega, ootasin ma kerget kipitavat tunnet, kuid seda ei järgnenud. Kerge kihelus oli ainult vistrike juures, kus nahk on nii või teisiti tundlikum.

20180421_145511

The mask is specifically formulated to take care of oily skin and imperfections while you sleep. It is infused with salicylic acid and Community Trade tea tree oil. Enriched with community trade Tea Tree Oil from the foothills of Mount Kenya. The mask is also 100% vegan.

It promises to make your skin look and feel fresher, purified, and soothed. The mask also promises to reduce imperfections, improve appearance of pores, and maintain clearer-looking skin. It has alcohol-free, no pillow-staining formula.

Teepuu õine hooldusmask on spetsiaalselt loodud rasusele nahale ning võitlemaks ebapuhtustega näol. Ausa Kaubanduse teepuu eeterlik õli (pärit Keeniast) leevendab ebatäiuseid ja tasakaalustab rasueritust. Salitsüülhape aitab nahka uuendada. Koostis on 100% vegan ega ummista poore. Mask lubab anda nahale värskust, muuta naha puhtamaks ning vähendada pooride väljapaistvust.

I took all the promises with a grain of salt and put the mask to the test. Why with a grain of salt? Because I had Tati’s bad review in my mind.

Ma kahtlesin neis lubadustes, sest Tati negatiivne arvustus maski kohta oli mul veel meeles.

Oh boy… So, I tried the mask, and guess what? I liked it. I liked it a lot! I also think I know now, why Tati hated it. In her video she said that the mask stained her pillows. I am not 100% sure, but I suspect the reason it happened was that she didn’t wait until it was dry on her face. With night masks you have to wait at until the mask has dried up on your face before going to bed. I mean, you do that with a face cream? Then you should do it with a night mask also. The mask just takes a tad longer to dry. When it is dry, it doesn’t stain pillows or anything else, but it still works its magic on your skin.

Nonii… ma siis proovisin Teepuu öist hooldusmaski ja teate? Mulle see mask meeldis. Kohe isegi väga meeldis. Ma arvan, et ma tean, miks Tatile see ei meeldinud. Oma videos ta ütles, et see mask määris ta padjad ära. Ma ei ole 100% kindel, aga ma kahtlustan, et põhjuseks võib olla see, et ta ei lasknud maskil enne ära kuivada. Öömaskidega on paraku selline lugu, et enne kui magama minna, peab laskma maskil näos puutekindlaks kuivada. Nii ei määri see ühtegi pinda, ei patja ega tekki, ära. Öökreemil laseme ju veidi nahal kuivada? Seega peaks seda tegema ka öömaskiga. Ainus vahe on selles, et mask kuivab veidi kauem.

20180421_145511

In the morning my zits and imperfections were less noticeable. My skin was clearer. It dried my problematic areas without draining the skin of moisture. Obviously you should use the mask for a longer period to get the best result. Unfortunately nothing gets perfect overnight, but I can see the steps towards it every morning. I like how it makes my skin smoother and dries little bumps and pimples I am so tired of. You know how they tell you that once you are an adult, the zits disappear. Well… that doesn’t apply to everyone.

Hommikul olid mu vistrikud vähem punetavad ning mõni väiksem oli ka ära kuivanud. Mu nahk nägi klaarim välja. Selleks, et saavutada ideaalset tulemust, on vaja kasutada maski pikema perioodi ajal. Lihtsalt antud maski puhul ma nägin naha olukorra paranemist juba ühe ööga. Mulle meeldib see mask, sest see võitleb vistrikega sinu eest. Teate, kuidas räägitakse, et täiskasvanuna vistrikud kaovad ja nahk on alati klaar? Kahjuks ei kehti see kõigi puhul.

The mask is for oily skin, so I would try it with caution if you have dry skin. I can’t comment how it would work then because I don’t know.  But if you do, let me know in the comments.

Teepuu öine hooldusmask on mõeldud rasusele nahale, mis mul ka on. Ma ei oska öelda, kuidas see mõjub kuivale nahale.

20180421_145429

Have you tried Tea Tree Anti-Imperfection Night Mask? How did you like it? Let me know in the comments.

Kas sa oled juba Teepuu öist hooldusmaski proovinud? Kuidas see sulle meeldis? Jäta oma vastus kommentaaridesse.

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

5 thoughts on “Tea Tree Anti-Imperfection Night Mask review

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s