PIXI Rose Cream Cleanser and Rose Tonic

A little while ago I received a PR package form I.L.U. Ilupoed. In the package were one of the newest additions to PIXI range – PIXI Rose Cream Cleanser and  Rose Tonic. In this post we will take a closer look to both of them.

Veidi aega tagasi sain ma pressipaki I.L.U. Ilupoelt. Pakis olid PIXI Rose Cream Cleanser ja Rose Tonic. Selles postituses vaatamegi mõlemat lähemalt.

20180421_142929

PIXI Rose Cream Cleanser

Like the name says, it is a cream cleanser for face and neck. The package is sleek light pink, with golden writing and a green cap. The cap clasps securely and it makes it a safe product with which to travel.

Nagu nimigi ütleb, tegemist on kreemja puhastusemulsiooniga, mida võib kasutada nii näol kui ka kaelal. Pakend on heleroosa, kuldsete kirjade ja helerohelise korgiga. Korgi kinnitus on korralik, mis teeb selle ka sobivaks tooteks reisile kaasa võtmiseks.  

20180421_142951

The Rose Cream Cleanser is with Rose & Chamomile Flower. As you maybe guessed already, the scent is rosy, but not too strong. The scent is mild and refreshing. At first I was a little worried, because sometimes the rose scent can be overwhelming. With this product, everything is perfect.

Pixi Rose Cream Cleanser näopuhastusemulsiooni on rikastatud roosi ja kameeliaga. Nii nagu te võisite juba arvata, tootel on kerge roosilõhn. Roosiaroom on meeldivalt mahe ja veidi ka värskendav.

The product has a bit of clay in the formula and that’s why it isn’t foaming. I have to admit, it took a day to get used to it because my previous cleansers foam. None the less, the no foaming characteristic doesn’t affect the result. It is a great product to use. It nourishes and is suitable for every skin type

Toode on formuleeritud saviga ning see on ka põhjus, miks see ei vahuta. Ma pean tunnistama, et alguses oli see natuke harjumatu, sest tavaliselt on mul kasutuses näopuhastustooted, mis vahutavad. Näopuhastusemulsiooni mittevahutamine ei muuda tulemust. See puhastab näo kergelt ja efektiivselt. Koos puhastamisega Pixi Rose Cream Cleanser ka niisutab ja toidab nahka. Puhastuskreem on sobilik igale nahatüübile.

20180421_143052

The texture is soft and creamy. It is easy to smear on a dry face and then rinse it off. I also use a face sponge to remove the cleanser. Then it is like a little massage with a cleansing effect.

This product cleanses my face from residue well and leaves it soft and fresh.

Puhastuskreemi tekstuur on pehme. Seda tuleb kanda kuivale nahale, hõõruda laiali ja maha loputada. Ma kasutan toote eemaldamiseks pehmet näopuhastussvammi. Svammiga mahapestes saab nahk ka kerge massaaži.

20180421_143203

I use the cleanser every morning and evening as a part of my skin care routine. It is a nice way to start and end the day.

Ma kasutan Pixi Rose Cream Cleanserit igal hommikul ja õhtul kui ühe sammuna oma nahahooldusrutiinist.

PIXI Rose Tonic

The Rose Tonic is with Rose & Elderflower. The scent is refreshing but still rosy. It is really mild and I barely smell it. The toner is light pink which for me is just beautiful and cute. Like any other PIXI product the package is pink and green with golden writing.

Pixi Roositoonikusse on lisatud roosi ja leedrit. Toonikul on värske, kuid mahe roosilõhn. Toonik ise on heleroosat värvi, mis teeb selle lihtsalt ilusaks ja minu jaoks ka armsaks. Nii nagu teisedki Pixi tooted, on pakend roosa-roheline ja kuldsete kirjadega.  

20180421_143306

I use the tonic after every time I use Rose Cream Cleanser. The two go together well. When the cleanser removes impurities from my skin and leaves it soft, then the toner tones, moisturises, and nourishes it. The result combined is soft, nourished, moisturised, clean skin.

Ma kasutan toonikut iga kord pärast Rose Cream Cleanserit. Need kaks toodet sovbivad omavahel hästi. Üks puhastab naha ära ja teine toniseerib. Tulemuseks on pehme, toidetud, niisutatud puhas nahk.

Have you tried PIXI Rose range before? How did you like it?Kas sa oled Pixi Roosisarja juba proovinud? Jäta oma vastus kommentaaridesse.

20180421_142929

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s