Maybelline Lash Sensational Lash Multiplying Mascara

A little while back Maybelline sent me a little box full of new brow tattoo products and Lash Sensational mascara. In this post we will take a look at the mascara.

Veidi aega tagasi saatis Maybelline mulle väikese pressipakikese, kus olid sees uued kulmutooted ja Lash Sensational ripsmetušš. Selles postituses vaatamegi Lash Sensationali lähemalt.

20180325_143402

I loved the original Maybelline Lash Sensational, so I was excited to try out this one, too.

Mulle meeldis Maybelline originaal Lash Sensational, seega ma huviga katsetasin ka seda järele.

The wand is rubbery, like the original. The only difference is in the length of the little bristles on the end. On one side the bristles are longer and on the other side they are shorter. That ensures you will get the best from curling, volumizing, and lengthening effect.

Lash Sensational Lash Multiplying ripsmetuši hari on kummist, nagu ka originaalil. Ühel pool on harjakesed lühemad kui teisel. See tagab, et tulemuseks oleksid volüümikad, koolutatud ja pikendatud ripsmed.

20180325_143427

The brush covers my lashes well and coats them with dark black mascara. The formula is really pigmented and stays put all day. The only downside for me is that if I get a bit too overzealous about the amazing look of my lashes, I apply one coat too many and ruin everything. So that means, I have to be careful and know when to stop applying mascara. Three coats is enough to get a good result.

Harjake on parajas suuruses ning suudab katta mu ripsmeid ripsmetušiga ilusti. Koostis on ripsmetušil tume must, pigmenteeritud ning püsib peal terve päeva. Ainuke miinus selle juures on see, et ma pean olema väga tähelepanelik tabamaks hetke, kui ei tasu enam uut kihti peale kanda. Kuna koostis on vedelamat tüüpi, siis on lihtne seda piiri ületada. Kolmest kihist piisab, et saada ilus tulemus.

It doesn’t smudge or flake on me. Even in the evening the mascara is intact with my lashes. The downside is that it requires a little more effort to remove it. I have to use two pairs of cotton pads with a makeup removal to get all mascara off. Otherwise I will wake up in the morning with panda eyes. If I remember to do that, it is great. If not, then I have to use makeup remover in the morning, too.

Ripsmetušš püsib peal terve päeva, see ei pudene ega lähe laiali. Isegi pärast pikka päeva on ripsmetušš korralikult mu ripsmetel. See tähendab ka seda, et selle ripsmetuši puhul peab eemaldamiseks veidi rohkem vaeva nägema. Ma pean kasutama ära kaks paari vatipadjakesi, et kogu tušši maha saada. Vastasel juhul näen ma hommikuks välja nagu panda. Kui mul on see meeles, on super! Kui ei, siis ma pean alustama hommikut ripsmetuši eemaldamisega.

Allover, I can say I suggest this mascara and it is a good option for a long day.

Kokkuvõttes ma võin öelda, et ma soovitan Maybelline Lash Sensational Lash Multiplying Ripsmetušši. See püsib peal terve päeva, ilma, et peaks muretsema.  

Have you tried this mascara? How did you like it?

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s