Physicians Formula Sexy Booster Cat Eye Collection Mascara

A few weeks ago Ideaal Kosmeetika sent me a generous package with the newest Physicians Formula products. This time we are going to take a look at the Sexy Booster Cat Eye Collection Mascara.

Mõni nädal tagasi saatis Ideaal Kosmeetika mulle pakikese, kus olid sees uusimad Physicians Formula tooted. Sel korral räägime me Sexy Booster Cat Eye Collection ripsmetušist.

photostudio_1520963185579

It is a highly pigmented mascara with a carbon black formula which completes a captivating cat eye look. The brush is covered with fine little synthetic bristles which comb through the lashes. It gives curl and volume. I like that it also separates lashes and gives them a false lash effect.

Tegemist on sügavmusta tooni ja tugeva pigmenteeritusega ripsmetušiga. Ripsmetuši hari on kaetud tihedalt pisikeste harjastega, mis libisevad ilusti läbi ripsmete. Tänu tihedatele harjakestele on tulemuseks koolutatud ja volüümikad ripsmed. Mis mulle veel eriti meeldib on see, et ripsmetušš eraldab ripsmeid ning koos lisavolüümiga tekib kunstripsmete effekt.

photostudio_1520963248185

The package is really cool. The outer surface is a black slippery plastic which is covered with red velvet ornaments. On the edge there is a little silver shoe, which is just a neat addition to the look. The mascara bottle itself looks sleek, sensual, and elegant. I love the design.

Ripsmetuši pakend on väga äge. Tuub on mustast läikivast plastikust, millel on peal punasest sametist ornamendid. Äärele on lisatud väike hõbedane kingakene, mis annab üldmuljele päris palju juurde. Ripsmetušil on elegantne ja veidi ka sensuaalne disain, mis on lihtsalt ülilahe.

photostudio_1520963185579

 

The mascara is hypoallergenic, paraben free, gluten free, dermatologist approved. It is safe for sensitive eyes and contact lens wearers. Like all other Physicians Formula products, the mascara is also cruelty free.

Ripsmetušš on hüpoallergeeniline, parabeeni- ja glueteenivaba ning dermatoogiliselt testitud. See on sobilik ka tundlikele silmadele ning läätsekandjatele. Nii nagu kõik teised Physicians Formula tooted, on seegi julmusevaba (cruelty free).

The mascara claims to have 24 hour wear. I can’t comment on that because the maximum I have worn the mascara is 16 hours. During those hours I didn’t notice any flaking or smudging. The mascara stayed on well without any problems.

Kodulehel on kirjas, et ripsmetušš püsib laitmatuna 24 tundi. Mina seda kommenteerida ei oska, sest kõige pikem aeg, mida ma seda kandnud olen, on 16 tundi. Nende 16 tunni jooksul ei märganud ma ei pudenemist ega ka laialiminemist. Ripsmetušš püsis peal ja nägi välja väga hea.

Application is easy. In spite of a tad bigger brush, it’s still convenient to work with. I get the best results with three layers. Two layers are also fine but with three my lashes look better.

Ripsmetušši on lihtne peale kanda. Vaatamata veidi suuremale harjale on siiski ripsmetušiga mugav toimetada. Mina saan enda jaoks parima tulemuse kolme kihiga. Kaks kihti on samuti hea, aga kolm on parem 🙂

photostudio_1520963756741photostudio_1520963584009

photostudio_1520963685578
No mascara                                                                                              2 layers

It is also easy to remove with a proper makeup remover. The mascara melts off easily and doesn’t stain the skin around the eye.   

Suureks plussiks on ka see, et ripsmetušši on kerge maha võtta korraliku meigieemaldajaga. See sulab ripsmetelt lahti kiiresti, kuid samas ei määri nahka.

Have you tried Physicians Sexy Booster Cat Eye Collection Mascara already?  

Kas sa oled juba Physicians Formula Sexy Booster Cat Eye Collection ripsmetušši proovinud?

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

6 thoughts on “Physicians Formula Sexy Booster Cat Eye Collection Mascara

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s