Maybelline Master Blush palette

A few week back I received a generous PR package from Maybelline. In the package I found Master Blush palette and new Stay Matte lip glosses. In this post we will take a look at the blush set.

Mõni nädal tagasi sain ma rikkaliku PR-pakikese Maybelline´lt. Pakikeses oli Master Blush põsepunapalett ja uued Stay Matte huulevärvid. Selles postituses vaatame lähemalt põsepunapaletti.

maybelline master blush

The package is sturdy with transparent plastic on the top. The clasp is secure and stays closed, which is good for travelling.

Pakend on tugevamast plastikust läbipaistva kaanega. Kinnitus on korralik ning püsib hästi kinni. See teeb paletist hea toote reisle kaasavõtmiseks.

In the palette there are four products, which all can be used to contour your face, or use just as a blush and highlight. The four tones are well put together color scheme wise and can be blend into each other smoothly.

Paletis on neli erinevat puudervärvi, mida saab kasutada põsepuna ja särapuudriga kontuurimiseks või siis ainult põsepunana. Kõik neli tooni sobivad hästi kokku ning neid on kerge hajutada.

maybelline master blush open

To contour with the palette, I apply the lightest, as a highlight on top of the cheekbone, and the darkest under the cheekbone. The other two I blend into the scheme of the tones on my cheek between the highlight and the darkest tone. The result is really gorgeous. The first time you do it, it might look odd, but as they say, practice makes perfect.

Paletiga kontuurimiseks kannan ma kõige heledamat tooni põsesarnale ja tumedamat põselohku. Nende vahele kannan ma kahte ülejäänud tooni, vastavalt värvigamma muutumisele heledamast tumedamaks. Kui üleminekud on hajutatud, on tulemus kaunis.

As a blush and highlight they complement each other well. All the tones are pigmented, long lasting, easy to blend, and are overall easy to use. The pans are wide enough to use a fluffy blush brush.

Põsepuna- ja särapuudritoonid sobivad kokku hästi. Kõik toonid on pigmenteeritud, kauapüsivad, kerge hajutada ja üleüldse on neid kerge kasutada. Iga toon on ka piisavalt laias aluses ning mul ei ole probleeme valida suurem pehmem pintsel põsepuna pealekandmiseks.

Even though it doesn’t really affect the quality of the blush, I like the little pattern pressed into the pans. It creates a beautiful geometric aesthetic.

Kuigi esteetiline pool ei mõjuta põsepuna kvaliteeti, meeldib mulle paleti välimus ja disain. Puudritesse on pressitud huvitav geomeetriline muster, mis lisab lihtsalt silmailu.

maybelline master blush swatch

The swatches are made with a finger and as you can tell, the tones are gorgeous.

Käel on näha toonid, mis on tõmmatud sõrmega ning nagu näha, toonid on kaunid.

Have you tried the blush set before? How did you like it? Let me know in the comments!

Kas sa oled varem Master Blush paletti kasutanud? Kuidas sulle meeldis? Jäta oma vastus kommentidesse!

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

2 thoughts on “Maybelline Master Blush palette

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s