The Body Shop Matte Clay Skin Clarifying Foundation and Complexion Blender / The Body Shop Matt Jumestuskreem Saviga ja Hajutuskäsn

A little while back The Body Shop came out with a new foundation and a makeup sponge. The foundation is made with mattifying clay and purifying tea tree. The sponge has a wide bottom and a sharp tip. I had great expectations to both. Did they live up to my expectations? If you want to find out, keep reading.

Mõni aeg tagasi tuli The Body Shop välja uue jumestuskreemi ja meigikäsnaga. Jumestuskreem on rikastatud matistava Rhassouli savi ja puhastava teepuuga. Meigikäsn on laia põhja ja terava tipuga. Mul olid suured ootused mõlemale tootele. Kui soovid teada saada, kas minu ootused olid põhjendatud, jätka lugemist.

matte clay skin clarifying foundation sponge

Matte Clay Skin Clarifying Foundation / Matt Jumestuskreem Saviga

It is 100% vegan foundation. The foundation is formulated without petrolatum and mineral oil. It is enriched with Community Trade tea tree. The foundation is suitable for sensitive skin.

Tegemist on 100% vegan jumestuskreemiga. Selles ei ole kasutatud mineraalõlisid. Jumestuskreem on rikastatud matistava Rhassouli savi ja puhastava teepuuga ning on sobilik tundlikule nahale.

The foundation promises:

 • Matte high coverage
 • 24h long wear
 • 24 shine control
 • 24 breathable wear
 • Promotes clearer looking skin
 • Non-pore clogging

Jumestuskreemi tuubi peal on kirjas:

 

 • Tugev katvus
 • 24h nahal hingata laskev katvus.
 • 24h kauakestev ja rasueritust kontrolliv tulemus.
 • Aitab nahka klaaristada, parandab naha tekstuuri.
 • Sobib tundlikule nahale, ei ummista poore

 

I picked the foundation up in the tone Kaili Azalea 012, which is the lightest tone on Estonian market.

Mul on jumestuskreem toonis Kaili Azalea 012, mis on Eesti turul kõike heledam toon.

the body shop clay foundation sponge

Application

I wear foundations only with a primer. Usually I prime my face with The Body Shop Tea Tree Pore Minimiser. On that primer the foundation sits well.

Ma kasutan jumestuskreeme ainult koos aluskreemiga. Tavaliselt kasutan ma selleks The Body Shopi Teepuu Poore Ahendavat Seerumit. Antud aluskreemiga sobib see jumestuskreem hästi.

I put a little on my hand and from there tapped my sponge in to apply foundation to my face. It is easy to blend with their Complexion Blender. Since the foundation contains clay, it mattifies quite quickly, so keep that in mind. The finishing look is smooth and matte. On the skin it felt light and comfortable. I almost didn’t feel it at all.

Ma pigistasin jumestuskreemi natuke oma käeseljale. Meigikäsna jumestuskreemi sisse tapsutades ning seejärel näole kandes oli tulemus suurepärane. Jumestuskreemi oli kerge hajutada ning tulemuseks jäi ühtlane. Nahal polnud jumestuskreemi prakitilselt tundagi. See kuivas lihtsalt nii mõnusalt ühtlaseks ja kergeks.

Longivity

The foundation has good coverage and it stayed on well though the work day. I usually apply foundation around 8am. By 6pm I noticed some fading around my cheeks but nothing too bad. It kept my face matte throughout the day and that’s about all I want in a foundation. If it matches my skin, stays put, and doesn’t make my face shiny, it has already won in my books.

Jumestuskreemil on hea katvus ning see püsis peal kogu tööpäeva. Ma tavaliselt kannan jumestuskreemi peale hommikuti kella 8ksa paiku. Kell 6 õhtul oli vähest hajumist märgata põskedel, kuid üldjoones ei olnud midagi hullu. See hoidis mu näo matina ilusti terve päeva.

Complexion Blender/Hajutuskäsn

This makeup sponge has a really good shape. The bottom is wide for larger areas like cheeks and forehead. The tip is narrow and can get easily into crevices and smaller areas like corner of the eye or around nostril area.

Hajutuskäsnal on väga hea kuju. Põhi on sel lai ning sobib hästi kasutamaks laubal ja põskedel. Tipp on kitsas ning sobib just raskemini ligipääsetavatele kohtadele. Näiteks on sellega mugav jumestuskreemi kanda silma sisenurka ja ninasõõrmete ümbrusesse.  

When wet the sponge gets bigger and softer, which makes applying with it easier. The results are better and smoother.

Niiskena on käsn suurem ja pehmem ning sellega on kergem saavutada ilusat tulemust.

In conclusion, I can say that I really like the foundation and the sponge. I have nothing bad to say of neither of the products. Plus, they are quite budget friendly too. The foundation is 16.90 euros and the sponge 5.50 euros.

the body shop clay foundation sponge

Kokkuvõtteks võin öelda, et mulle meeldivad mõlemad tooted. Lisaks suurepärastele tulemustele on neil ka taskukohane hind. Jumestuskreem on 16.90 ja meigikäsn 5.50 eurot.

Have you tried The Body Shop Matte Clay Skin Clarifying Foundation and/or Complexion Blender? How did you like them? Leave the answer in the comments.

Kas sa oled juba uut jumestuskreemi ja meigikäsna proovinud? Kuidas sulle meeldis? Jäta oma vastus kommentaaridesse.

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

5 thoughts on “The Body Shop Matte Clay Skin Clarifying Foundation and Complexion Blender / The Body Shop Matt Jumestuskreem Saviga ja Hajutuskäsn

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s