Top 10: The Body Shop

Some products are replaceable, some aren’t. In this post we are going to take a look at The Body Shop products which came to stay.

Mõned tooted on asendatavad, mõned mitte. Selles postituses vaatmegi, mis on minu The Body Shop tooted, mis tulid, et jääda.

the body shop favourites

Seaweed Deep Cleansing Gel Wash

It is a soap free face cleanser with mineral rich seaweed from Roaring Water Bay Ireland. I use it as a first step of my morning routine and the second step of my evening routine. It cleanses my skin well. The product removes my makeup traces without any trouble and gives me a clean feel. It foams nicely and smells even better. I would suggest to use something else to remove the thicker layer of makeup beforehand. A micellar water is a good option for that. After washing it leaves my skin soft and ready for a toner and a moisturiser.

Merevetika näopesugeel on seebivaba ning rikastatud merevetika ekstraktiga Iirimaa rannikuilt. Ma kasutan näopesugeeli hommikul esimese etapina ja õhtul teise etapina oma näohooldusrutiinis. Geel puhastab näo õrnalt ning eemaldab nahalt ka meigijäänused, mis mitsellaarvesi vms alles jättis. Pärast pesu on mu nahk pehme ning puhastatud näovee ja niisutaja tarbeks.

the body shop seaweed
Seaweed Clarifying Toner

It is an alcohol free toner for combination/oily skin. The toner feels cooling and nice on my face. I use it right after I have washed my face with Seaweed Deep Cleansing Gel Wash.  After using it, my skin is fresh and clean. The toner prepares my skin for a moisturiser. If I don’t have a moisturiser in hand, I can also leave it like this. The skin feel comfortable already. I also love the scent of the product. Plus, it mattifies my skin which is always nice for me.

Tegemist on alkoholivaba toonikuga rasusele/kombineeritud nahale. Toonik on nahal mõnusalt värskendav. Lisaks värskusele, annab see ka puhta tunde.. Ma toniseerin oma nahka sellega pärast Merevetika näopesugeeli. Näovesi valmistab naha ette niisutamiseks, olgu see siis kas öömaski või öökreemiga. Samas, kui pole plaanis kreemi pärast toonikut kasutada, siis ei pea. Näovesi ei jäta nahka “kiskuma”. Merevetika näovesi jätab naha puhtaks ja matistab kergelt ka jume.

Tea Tree 3-in-1 Wash.Scrub.Mask.

I use it on some mornings. I gently massage it on my face to remove all sleep, night cream, and possible impurities. After a minute I rinse it off and move on to creams. If you are interested to read about more of the 3-in-1 Wash.Scrub.Mask, link to the review is here .

Ma kasutan seda mõnikord hommikuti, et eemaldada une – ja öökreemijäägd näost. See on mõnusalt pehmeteraline ja lõhnab värskelt. Pikem tutvustus siin.

mask sponge

Tea Tree Oil

I used this on the most furious zitastrophies to fight them. The oil was a perfect partner in a crime to kill those stubborn bumps. With few days the pimples were disappearing.

I applied it with a q-tip on problematic spots through the day/evening on previously cleansed skin.

Ma kasutan seda, et võidelda kõige tigedamate vistrikega. See on ideaalne toode, et klaaristada nahk paari päevaga. Kõige parem on seda kanda vatitikuga probleemsetele kohtadele.

tea tree range 3 in 1 oil pore minimiser

Tea Tree Pore Minimiser

It is a perfect to use as a day cream since it keeps my skin´s oil production at bay. On the tube it says “Pores look smaller, smoothes, primes and instantly mattifies.” I can confirm, it does exactly what it is suppose to do. My pores look smaller on my cheeks and that is giving me healthier look. It is also a great primer under a foundation.

Poore ahendav seerum on ideaalne päevakreem, sest see hoiab mu naha rasuerituse tasakaalus. Tuubi peal on kirjas, et ahendab poore, silub, pehmendab ja matistab näonahka. Ma nõustun kõigi väidetega. Seerum sobib ideaalselt ka jumestuskreemi alla.

Himalayan Charcoal Purifying Glow Mask

This is a slightly tingling clay mask which is infused with with bamboo charcoal, green tea leaves, and organic tea tree oil. All those components make it perfect for combination/oily skin like mine. It promises to draw out impurities and refine appearance of pores for healthy looking skin.

After the masks my skin was soft and smooth. My pores appeared smaller and skin felt pure. In three weeks I saw how my complexion was slowly improving. The mask also absorbed excess oil and gave a healthy glow. On my zitastrophie area it helped to dry uninvited guests

himalayan mask

Himaalaja Söe Puhastav Ja Uuendav Mask on mudamask, mille koostisesse kuuluvad bambusesüsi Himaalaja jalamilt, rohelise tee lehed Jaapanist, orgaaniline teepuuõli Keeniast. Kõik need komponendid on ideaalsed kombineeritud/rasusele nahale. Mask lubab nahka sügavpuhastada, vabastada mürkainetest ning kõrvaldada ummistunud poorid. Tulemuseks on kaunilt sile ja kumav nahk.

Pärast maski oli mu nahk pehme ja ühtlane. Mu poorid tundusid olevat väiksemad ning nahk puhas. Kolme nädala jooksul, mil ma neid maske kasutasin, nägin ma, kuidas mu jume aeglaselt paranes. Himaalaja Söe mask eemaldas ka liigse rasu ning tõi tagasi terve kumava jume. Aknerohketel päevadel aitas mask võidelda ka kutsumata külalistega ehk vistrikega.

the body shop camomole hynamayan charcoal

Camomile Waterproof Eye & Lip Make-Up Remover

The eye makeup remover does a fantastic job. When I use it, I hold a cotton pad on my eyes for fifteen seconds. After that I gently wipe my eye makeup off.

This formula is gentle on the eyes. I don’t have to rinse my eyes after, nor do I feel any soreness.

Silmameigi eemaldaja on super! Ma kasutan seda nii, et hoian vatipadjakest silmadel umbes viisteist sekundit. Pärast seda ma tõmban selle sama vatipadjakesega üle silmade ja eemaldan juba lahtisulanud meigi.

Koostis on õrn ning ei ärrita silmi. Pärast kasutamist puudub mul otsene vajadus silmi veega loputada.
Almond Hand & Nail Overnight Manicure Butter

Remember I was raving about the Almond Nail And Hand Cream, claiming it to be my Holy Grail hand moisturiser? Well, the champion of that throne has fallen. “The King is dead, Long live the King!”- The Body Shop Almond Hand And Nail Butter! Okay, drama aside, I still love the Almond hand cream, I just love this one more.

The almond hand butter hydrates my hand and cuticles. The almond oil makes my hands feel soft and nourished with moisture. It smells good, is thick in consistency, and doesn’t leave hands feeling greasy after using it.

Mäletate, kui ma aina rääkisin Mandli Käte- ja Küüntekreemist, öeldes, et see on Minu Püha Toode käteniisutamise kategoorias? Ma võin öelda nüüd, et tšempion on troonilt kukutatud. “Kuningas on surnud, elagu kuningas!”- The Body Shop Mandli Käte- ja Küünevõie! Okei, kui kogu dramaatilisus kõrvale jätta, mulle endiselt meeldib Mandli Käte- ja Küüntekreem. Mandli Käte- ja Küünevõie meeldib mulle lihtsalt rohkem.

Mandli Käte- ja Küünevõie niisutab käsi ja küünenahku. See lõhnab hästi, on paksema koostisega ja ei jäta käsi pärast kasutamist rasuseks.

almond nail butter oil

Almond Nail & Cuticle Oil

It moisturises and makes nails stronger. If you have strong moisturised nails, they will look healthy and grow quicker.

Küüneõli niisutab ning tegevdab küüsi. Kui küüned on niisutatud, siis nad kasvavad kiiremini ja näevad paremad välja.

almond nail cuticle oil

Almond Conditioning Hand Wash

It is a soap-free cleanser for hands and nails.  The formula is infused with sweet almond oil and Community Fair Trade Brazil nut oil. It also has a light almond nutty scent. The bottle lasts me for quite some time because I use it only when I am not wearing nail polish.

Tegemist on seebivaba pesugeeliga kätele ja küüntele. See sisaldab Koostööleppe Programmi parapähkliõli Peruust ja mett Etioopiast ning mahuse mandli õli ja pantenooli. Kätepesugeel lõhnab mõnusalt mandliga. Üks pudel kesab mul pikka aega, sest ma kasutas seda ainult siis, kui mu küüned ei ole värvitud.

almond milk honey nail hand wash

Almond Milk & Honey Soothing & Caring Shower Cream

This shower cream is as amazing as it sounds. It smells divine, cleanses skin gently, moisturises, foams well (for a shower cream), and looks good. The shower cream is soap free and the formula is gentle. It is specially formulated for people who have more sensitive and/or dry skin. I picked it up because I fell in love with the scent. It smells like almond milk with honey, hence the name. I love that the smell isn’t overpowering or too sweet, it’s more like a soft sweet hug on a snuggly morning.

See dušikreem on täpselt nii hea nagu see ka kõlab. See lõhnab imeliselt, puhastab nahka õrnalt seda samal ajal niisutades, vahutab dušikreemi kohta hästi ja näeb ka hea välja. Dušikreem on seebivaba ning on suunatud just kuiva ja tundliku nahaga inimestele. Ma ostsin selle, sest ma armusin mandlipiima ja mee lõhna. Hea on see, et lõhn ei ole pealetükkiv ning liiga magus, vaid pigem kui soe kallistus mõnusal laisal hommikul.

What are your favourite products from The Body Shop?

Mis on sinu lemmiktooted The Body Shopi valikust?

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

4 thoughts on “Top 10: The Body Shop

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s