ILLIbox Spring 2017

A little while ago I received ILLIbox Spring 2017. In the box I found a lot of different type of cosmetics and skin care products. If you want to know more, keep reading.

Veidi aega tagasi ma sain kevadise ILLIboxi. Karbis olid erinevat tüüpi kosmeetika ja nahahooldustooted. Kui sa soovid teada neist rohkem, siis jätka lugemist.

illibox

When I first opened the box, there was a little catalogue and a notebook with “To-do” list pages. In the catalogue there were introductions to all the products and some tips for the coming spring.

Esimene asi, mis mulle karpi avades vastu vaatas oli tooteid tutvustav kataloog ja vihik “vaja teha” lehtedega. Kataloogis oli põgusalt räägitud kõigist karbis olevatest toodetest ning paar iluteemalist vihjet tulevaseks kevadeks.

illinote

Stenders

Linden Blossom Shower Gel/Pärnaõiedushigeel

It smelled nice and foamed well. The scent is true to the real smell of linden blossoms. It is fresh and a little bit sweet.

See lõhnas mõnusalt ja vahutas hästi. Geel lõhnab nagu päris pärnaõied, natuke magusust segatud värskemate toonidega.

stenders

Wild Rose Day Cream/Päevakreem “Metsik roos”

The cream is light but moisturising. The scent is sweet and rosy.

Kreem oli kerge, kuid niisutav. Lõhn oli magus ning lõhnas kui roos.

Wild Rose Instant Radiance Moisture Mask/Näomask “Metsik roos”

The mask does what it promises. It moisturises skin and leaves it soft. This mask is different from the usual masks I’ve used. I don’t have to rinse the mask off. I just apply it on my face and leave it there.

Mask teeb seda, mida lubab. See niisutab ja jätab naha pehme. “Metsiku roosi” mask on veidi erinev tavapärastest maskides. Nimelt, seda ei pea maha loputama. Ma lihtsalt kannan selle näole ja kõik.

Natura Siberica Hand Cream

It’s a nice hand cream. It moisturises well, dissolves into skin quickly and doesn’t leave hands sticky. The hand cream has a sweeter pine scent.

Natura Siberica kätekreem on päris mõnus. See niisutab hästi, imendub kiiresti nahasse ja ei jäta neid kleepima.

natura siberica push towel

Pushtowel

This product was fun! It is a moist makeup remover wipe in a little plastic container. To get it out, I just had to press the cap down and the wipe popped out. It removed makeup well, moisturised skin, and left it feeling fresh.

See toode oli lahe! Pushtowel on niiske meigieemaldus lapp, mis on pakendatud pisikesse plastiktopsi. Selleks, et seda kätte saada, pidi topsiku keskele vajutama ning meigieemaldus lapike tuli topsikust välja. Pushtowel eemaldas meiki hästi, jättis naha niisutatud ja värske.

Missha Tension Pact Natural Cover

It is a small cushion foundation. The original size is a little bit bigger. The foundation has good coverage with a lightweight feeling. This is a perfect size to take along with you in the morning. When I have a cold, I like to carry a cushion foundation with me because it is easier to maintain a nice makeup look with it. After blowing my nose, I pat it over with the foundation.

missha tension pack

Tegemist on väikese, nii öelda, padi-jumestuskreemiga. Illiboxis on jumestuskreem testrimõõdus, aga originaal on suurem. Jumestuskreemil on hea katvus ning nahal tundub see kerge. Pisike karbike on ideaalne igapäevaseks kaasaskandmiseks. Kui mul on külmetus, siis ma kannangi padijumestuskreeme kaasas, sest nii on kergem säilitada ilusat meiki. Pärast nuuskamist pean lihtsalt nina üle tupsutama ja kõik on jälle ideaalne.

missha tension pack swatch

Inglot Under Eye Concealer

It has a soft liquid texture which is perfect to cover dark circles. The tone is pinkish which lightens under the eye area well. It doesn’t crease and stays put the whole day.

Silmaaluse peitekreemil on pehme vedel tekstuur, mis on hea katmaks tumedaid silmaaluseid. Toon on roosakas, mis on just neutraliseerib sinist tooni. Peitekreem ei kogune silma all olevatesse pisikestesse kortsukestesse ning püsib ilusti peal terve päeva.

inglot kiko

Kiko Smart Eye Pencil

I love the tone of the eye pencil! It is like deep olive black tone. On one angle it looks golden olive, on the other on almost black. It stays on well and doesn’t smudge easily.

Mulle meeldib Kiko silmapliiatsi toon. See on nagu tume-kuldne must oliiv. Ühe nurga alt on see kuldse tooniga, teise nurga alt peaaegu musta tooni. See püsib peal hästi ja ei lähe laiali.

inglot kiko swatch

Lumi Moisturising Cleansing Milk

The cleansing milk removes makeup well and leaves skin fresh and ready for the next step in the skin routine. It also gently exfoliates hydrates, and tightens. The product is easy to use because it comes in a bottle with a pump.

Niisutav näopuhastuspiim eemaldab meigi kergelt ning jätab naha mõnusalt värskeks. See samuti koorib kergelt, niisutab ja pinguldab nahka. Toodet on tänud pumbaga pudelile kerge kasutada.

lumi moisturisin cleansing milk

Handmade Bathbombs

I got it in the blue-pink-white colour combination. I haven’t used it yet but I definitely will soon. The bath bomb smells like lemon and wild berries.

Minu Illiboxis oli sini-roosa-valge vannipomm. Ma ei ole seda veel kasutanud, aga see on mul plaanis. Kuivana lõhnab vannipomm nagu sidruni ja metsmarjade segu.

handmade vannipallid boost your self

Essence Shine Shine Shine Lip Gloss

I got the tone 02 smile, sparkle, shine. It is a nice light pink lipgloss. Unfortunately it isn’t exactly my tone but the colour is nice. The lipgloss tends to bleed so I have to be mindful and check my lips every little while.

Mul on see toonis 02 smile, sparkle, shine. Huuleläikel on ilus heleroosa toon. Kahjuks ei ole see just minu toon, aga iseenesest näeb roosa kena välja. Antud huuleläige kipub huultel liikuma, mis teeb selle kandmise natukene tülikaks.

essence shine shine shine avon mark

Avon Mark Plump It Lip Gloss

It does, what it says. The lip gloss has something in its ingredients which irritates lips and plumps them up a little. I personally couldn’t hold the lip gloss on longer than fifteen minutes. On the lips it looked nice but I didn’t like the strong tingly feeling it gave me.

See huuleläige teeb seda, mida lubab. Plump It huuleläikes on midagi, mis ärritab huuli ning seeläbi teeb neid natukene lopsakamaks. Mina ei suutnud seda kanda rohkem kui viisteist minutit. Huultel nägi see ilus välja, aga terav kihelus oli minu jaoks talumatu.

avon mark essence shine shine shine swatch

 

 

JOIK

From JOIK I got two samplers- shower oil and facial serum. Shower oil has been on the market for quite a while now. I have it in a full size too. The shower oil is best to use without a loofa or sponge. It will foam a little and cleanse skin gently.

The facial serum with cranberry & wheat germ oils made my skin soft and moisturised.

JOIK lisas pakikesse kaks testrit – dushiõli ja näoseerumi. Dushiõli on olnud saadaval juba pikemat aega. Mul on see olemas ka täissuuruses. Seda on kõige parem kasutada ilma pesukäsna või shvammita. Kehal vahutab see kergelt ja õrnalt puhastab nahka.

Näoseerum jättis naha pehme ja niisutatuks.

joik shower oil facial serum
JOIK and Lamps4Makeup gift card
fenfresh
Femfresh was also in the box. 

You can get more information about the box: here,  here and here.

Rohkem infot ILLIboxi kohta saate lugeda siit,  siit ja siit.

Have you used any of the mentioned products? How did you like them? Leave the answer in the comments.

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

3 thoughts on “ILLIbox Spring 2017

 1. The Wild Rose items sound great! Never hear of Pushtowel but it sounds very handhy for travel or the gym! You got me curious about the Inglot concealer now – never heard anyone mention that. The shade of the Kiko eyeliner is STUNNING. What a great box overall!

  Liked by 1 person

  • Pushtowel is great for travelling! It doesn’t take up much space and yet it’s effective to remove makeup. Have you used Inglot products? Btw, they ship ILLIbox world, so you can order it 🙂 The link to their webpage is in my post 🙂
   Thank you! 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s