The Beauty Bloggers Convention 2017

On the 15th of April, twenty beauty bloggers all over Estonia got together at the Butterfly lounge. I was also among the twenty.

15 aprill kogunesid kakskümmend ilublogijat üle Eesti Butterfly Lounge. Mina olin üks kahekümnest.

IMG_8410

Photo taken by Lauriina. You can follow her blog here http://lauriinake.blogspot.com.ee/.

The Butterfly lounge hosted us from morning to afternoon. In addition to the lounge, the event was sponsored by some of Estonia’s cosmetic and skin care companies.

Butterfly Lounge võõrustas meid terve hommikupooliku kuni pärastlõunani välja. Lisaks neile oli üritus sponsoreeritud mitmete kosmeetika ja nahahooluse brändide poolt.  

Each beauty blogger also got a little gift bag. Well, not so little. The gift bag was quite big and impressive. I’m going to mention few of the products that caught my eye. Most of them are first impression because I haven’t had time to figure out if I like the products or not.

Iga ilublogija sai kingituseks ka väikese kingikoti. Või mitte nii väikse. Kingikott oli parajalt suur ning muljetavaldav. Siin postituses ma mainin ära vaid vähese osa toodetest, mis jäid mulle silma. Enamus neist on esmamulje, sest ma ei ole neid veel piisavalt kaua kasutanud, et jagada põhjalikku arvamust.

Holika Holika Sheetmasks / Holika Holika Kangasmaskid

I have tried few and they are pretty good. Like most sheet masks they are gentle to the skin and moisturise well. After doing a mask, my skin is a bit softer and feels nice.

Ma proovisin neist mõnda ja nad olid päris head. Nii nagu enamus kangasmaske, on ka need nahale õrnad ja niisutavad. Pärast maske nahk tundus pehmem kui enne.

holika holika sheetmasks

Mossa Oil-Infused Nourishing Body Lotion with Sea Buckthorn/ Mossa kehakreem astelpajuga

It is a nice body lotion. I like the scent and the fact it absorbs on my skin fairly quickly. It doesn’t make skin sticky.

Tegemist on mõnusa kehakreemiga. Mulle meeldib selle lõhn. Kehakreem samuti imendub kiiresti ja ei jäta nagka kleepuvaks.

mossa body lotion

Nurme

Lavender Body Lotion

It’s a nice body lotion. I am not a fan of lavender scent but it isn’t too disturbing for me. It absorbs quickly into my skin and softens it.

Tegemist on mõnusa kehakreemiga. Ma ei ole just vaimustusest lavendli lõhnast, aga see ei ole liialt häiriv. Kehakreem imendub nahasse kiirelt ja teeb selle mõnusalt pehmeks.

Lavender Shampoo

I am not a fan of the shampoo. On my hair it doesn’t want to foam and it is difficult to rinse it out later. It cleans hair well but I just don’t like the effort I have to put in to get decent results.

Mulle see shampoon ei jätnud just erilist muljet. Mul oli seda raske vahule saada ning hiljem välja loputada. See peseb juukseid hästi, aga mulle ei meeldi, et ma pean puhaste juuste nimel pingutama rohkem kui tavaliselt.

nurme lavender body lotion rosemary hair conditioner

Rosemary Conditioner

It moisturised dry hair tips well and was easy to rinse out. The scent is herby which was odd at first but then after a while I got used to it.

Palsam niisutas juukseid hästi ja seda oli kerge välja loputada. Lõhn on alguses küll omapärane, aga sellega harjub kiirelt ära.

This was a short overview of the event and some products.

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

Thank you for reading,

Adryana

Kui teil on küsimusi või kommentaare, ärge kõhelge neist mulle kommentaarides teada anda.

Samuti ärge unustage vajutada “meeldib” ning jälgida mu blog, mu Bloglovin´ lehte, Twitterit, Facebook lehte ja Instagrami, et te ei magaks maha uusi postitusi. Võite pilgu peale visata ka mu Pinterestile.  Kui teil on olemas ka Snapchat, lisage mind- Adryanawp.

Tänan lugemast,

Adryana

 

5 thoughts on “The Beauty Bloggers Convention 2017

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s