February favourites/Veebruari lemmikud

Another month has passed and it’s time again to take a look at things I´ve been loving in February.

Veel üks kuu on läbi saanud ja ongi aeg vaadata, mis olid minu lemmikuteks veebruaris. the-body-shop-almind-milk-drops-essence

The Body Shop Almond Milk & Honey Soothing & Caring Shower Cream

This shower cream is as amazing as it sounds. It smells divine, cleanses skin gently, moisturises, foams well (for a shower cream), and looks good. The shower cream is soap free and the formula is gentle. It is specially formulated for people who have more sensitive and/or dry skin. I picked it up because I fell in love with the scent. It smells like almond milk with honey, hence the name. I love that the smell isn’t overpowering or too sweet, it’s more like a soft sweet hug on a snuggly morning.

Mandlipiima ja mee pehmendav ja hooldav dušikreem

See dušikreem on täpselt nii hea nagu see ka kõlab. See lõhnab imeliselt, puhastab nahka õrnalt seda samal ajal niisutades, vahutab dušikreemi kohta hästi ja näeb ka hea välja. Dušikreem on seebivaba ning on suunatud just kuiva ja tundliku nahaga inimestele. Ma ostsin selle, sest ma armusin mandlipiima ja mee lõhna. Hea on see, et lõhn ei ole pealetükkiv ning liiga magus, vaid pigem kui soe kallistus mõnusal laisal hommikul.

the-body-shop-almond-milk-nails

The Body Shop Almond Hand And Nail Butter

Remember I was raving about the Almond Nail And Hand Cream, claiming it to be my Holy Grail hand moisturiser? Well, the champion of that throne has fallen. “The King is dead, Long live the King!”- The Body Shop Almond Hand And Nail Butter! Okay, drama aside, I still love the Almond hand cream, I just love this one more.

The almond hand butter hydrates hand and cuticles. The almond oil makes your hand feel soft and nourished with moisture. It smells good, is thick in consistency, and doesn’t leave hands feel greasy after using it. I’m almost half of the jar done and I already know that if I run out of it, I´ll get a new one.

Mandli Käte- ja Küünevõie

Mäletate, kui ma aina rääkisin Mandli Käte- ja Küüntekreemist, öeldes, et see on Minu Püha Toode käteniisutamise kategoorias? Ma võin öelda nüüd, et tšempion on troonilt kukutatud. “Kuningas on surnud, elagu kuningas!”- The Body Shop Mandli Käte- ja Küünevõie! Okei, kui kogu dramaatilisus kõrvale jätta, mulle endiselt meeldib Mandli Käte- ja Küüntekreem. Mandli Käte- ja Küünevõie meeldib mulle lihtsalt rohkem.

Mandli Käte- ja Küünevõie niisutab käsi ja küünenahku. See lõhnab hästi, on paksema koostisega ja ei jäta käsi pärast kasutamist rasuseks. Mul on pool purki juba kasutatud ja ma tean, et kui see mul otsa saab, ma lähen ja ostan uue.

The Body Shop Lightening Drops

If you are naturally a Snow White like I am, then you probably know the struggle of finding a matching foundation during winter time. Actually, let me rephrase this- you don’t want to get three different foundations for summer, winter, and autumn-spring.

When I realised that my foundation, which matched my skin perfectly during summer was now a tad too dark, I was pretty bummed. I didn’t want to get a new foundation, so I had to think of something else. I remembered that The Body Shop came out with shade adjusting drops and after getting them I didn’t have to worry anymore. The formula contains white and pink pigments, which makes the foundation lighter and neutralises yellowness. One drop mixed into my foundation is enough to make it lighter. I get one pump of foundation on the back of my hand and then add one drop of the lightener. I then mix it up and apply as usual.

Tooni heledamaks kohandavad tilgad

Kui sa oled Lumivalgeke nagu mina, siis sa oled tõenäoliselt tuttav probleemiga, kus on keeruline leida piisavalt heledat tooni jumestuskreemi. Tegelikult, las ma sõnastan ümber – sa ei taha osta kolm erinevat jumestuskreemi talveks, suveks ja sügis/kevadeks.

Kui ma sain aru, et minu jumestuskreem on jäänud liiga tumedaks, olin ma päris morn. Ma ei tahtnud osta uut jumestuskreemi, seega pidin ma midagi muud välja mõtlema. Mulle tuli meelde, et The Body Shop tuli välja jumestuskreemi kohendavate tilkadega. Rohkem ma ei pidanud antud olukorra pärast muretsema.

Tilkades olevad valged ja roosad pigmendid neutraliseerivad kollase tooni ja teevad jumestuskreemi heledamaks. Üks tilgake ühe pumbatäie kohta on piisav, et jumestuskreem saaks minu jaoks õige tooni. Kreemi ja tilgad segan ma ühtlaseks oma käeseljal enne kui ma kannan seda näole.

the-body-shop-lightening-drops-essence-make-me-brow

Essence Make Me Brow

It is a eyebrow gel mascara. The gel mascara has a dark brown greyish tone, which suits me well with my natural eyebrows.

Make Me Brow fixes and holds all eyebrow hairs in place a whole day. It also gives them a slightly darker tone but the finish looks natural.

I have been using it for most of the days. It takes only few strokes to do my brows. All I have to do is follow my natural eyebrow line and that´s all. Make Me Brow does it’s job without me having to put effort in it. It’s a really good product for a lazy brow person like me.

make-me-brow

Essence Make Me Brow

Tegemist on kulmugeeliga, millel on hallikas tumepruun toon.

Make Me Brow fikseerib ja hoidab terve päeva kulmukarvad paigal. See samuti toonib karva, kui jätab siiski loomuliku välimuse.

Ma olen seda kasutanud viimased nädalad. Minu hommikune kulmumeik ongi paar tõmmet Make Me Brow harjakesega ning valmis. Ainus, mida ma pean tegema, on järgima harjakesega oma loomulikku kulmujoont. See on väga hea toode inimesele, kes ei viitsi hommikuti kulmudega eriti tegeleda.

Essence Matt Matt Matt lipstick 02 Perfect Match

It is a darker nude mauve toned lipsticks, which is great for everyday subtle makeup. The tone looks good with beige, brown, and rose shade makeup looks.

The texture of the lipstick is soft. It glides on well and evenly. The finish is smooth but not super matte. I would say it has rather satin velvety finish than full matte. Good side is, the lipstick doesn’t dry my lips like matte lipsticks usually do.   

The pigmentation is great! WIth one stroke I can see the colour transferring on my lips. The rest of it is just formulating a perfect finish.

The scent of the lipstick is sweet and warm, but subtle. The lipstick stays on well but if you plan to eat during the day, I suggest you to take lipstick with you. The formula won’t survive a proper meal and will disappear from the inner line of the lips. Reapplying it after meals is crucial to have a nice look.

matt

Matt Matt Matt 02 Perfect Match

Tegemist on tumedamat neutraalse roosakat tooni huulepulgaga, mis sobib ideaalselt täiustama igapäevast meiki. Minu meelest see sobib väga hästi beežika, pruunika ja roosaka silmameigi juurde.

Huulepulga tekstuur on pehme. Seda on kerge ühtlaselt peale kanda. Lõpptulemus on ühtlane, kuid mitte supermatt. Ma ütleks pigem, et huultel jääb tulemus pigam sametine kui matt.

Essence huulepulga pigmentatisoon on suurepärane! Ühe tõmbega on korralik värv huultel ning edasine on ainult tulemuse viimistlemine täiuslikuks.

Huulepugal on kerge magus lõhn.

Essence huulepulk püsib peal hästi. Kui on plaanis päeva jooksul süüa, siis ma soovitan huulepulga endaga kaasa võtta. Lõunat huulevärv üle ei ela. Söögikorra lõpuks on huulevärv huule siseäärelt kadunud ning vajab värskendust.

 

If you have any questions or comments, don’t hesitate to let me know.

Also, make sure you like and follow my blog, my Bloglovin´ page, my Twitter,  my Facebook page, and Instagram so you won’t miss out on any future posts! You can also check out my Pinterest. If you have a Snapchat, add me- Adryanawp.

 

Thank you for reading,

Adryana

 

9 thoughts on “February favourites/Veebruari lemmikud

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s